FARMA SKUTIL
Farma Skutil

Naši farmu naleznete v obci Chvojenec v Pardubickém kraji. Zemědělské činnosti se rodina Skutilova věnujeme již několik generací. Naše kořeny sahají až bratrancům Veverkovým.
V současné době hospodaříme na cca 210ha a věnujeme se rostlinné výrobě.

25
Let zkušeností
210
Ha o které se staráme
3
Je nás celkem
V roce 2013 začal manžel firmu postupně rozšiřovat. Od roku 2016 hospodaříme společně.
Jak to bylo...

Už dědeček z rodu Skutilů zemědělsky hospodařil, až do znárodnění v r 1974. Po revoluci vrátili pozemky jeho synovi a ten s manželkou od r.1992 podnikal jak v rostlinné, tak v živočišné výrobě. Obhospodařovali celkem cca 50ha. K vlastním 6ha pozemků si ještě další pronajali. Od roku 2011 vlastní firmu David Skutil, který ji od svého otce odkoupil.

Farma Skutil se věnuje rostlinné výrobě – pěstujeme brambory, pro které jsme v roce 2019 získali značku Regionální produkt kraje Perštejnů (https://www.regionalni-znacky.cz/kraj-pernstejnu/cs/certifikovane-produkty/detail/1814/farmarske-brambory-z-chvojence) .

Kromě dalších standardních plodin ( obilí a řepka) pěstujeme česnek – množitelsky s Ing. V. Kozákem nebo konzumní, okrajově dýně a pro množitelské účely hrách a kostřavu.

Půda je pro nás to nejcennější, co máme a proto se snažíme o zlepšení podmínek v zemědělství, spolupracujeme s vlastníky pozemků – např. výsadba stromů – https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/agrolesnictvi-zemedelstvi-pardubicky-kraj-chvojenec-erber-skutil.A200730_562054_pardubice-zpravy_mvo

Jako první v našem kraji jsme začali vysévat na polích kolem lesa krmné biopásy. Díky nim se nám podařilo zmírnit škody od zvěře, která v biopásu najde nejen potravu, ale i útočiště.

Nechybí ani spolupráce s obcí – v roce 2018 získala naše obec v soutěži Vesnice roku ocenění Oranžovou stuhu za spolupráci se zemědělskými subjekty